fbpx

zOLD-Elementor #8406

Scroll to Top

MIROSŁAW OLĘDZKI

Na wiatr
Zdolnemu ukraińskiemu architektowi wypadek na kruchym lodzie zabiera życie synka i odbiera zdrowie córki. Kostia rzuca zawód i konstruuje innowacyjny pojazd do ratownictwa lodowego. Wybuch wojny zastaje Kostię i jego córkę w Polsce. Pracownia pod Kijowem ulega zniszczeniu, a wynalazek zmienia przeznaczenie.

KAROLINA KWAŚNIK

DODAJ MI SKRZYDEŁ
II MIEJSCE

Nierysująca od śmierci babci Lena postanawia wziąć udział w szkolnym konkursie plastycznym. Niestety koleżanka z innej klasy, Ala, kradnie jej teczkę z pracami, dzięki czemu sama zdobywa Złoty Pędzel. Nie wie jednak, że w ramach nagrody będzie musiała namalować mural, co zmusi ją do zaproponowania współpracy Lenie.

MARIUSZ WŁODARSKI

Śniegu już nigdy nie będzie
PRODUCENT ROKU 2023
KATEGORIA FILM
Nagrodę im. Piotra Woźniaka-Staraka Polskiej Gildii Producentów dla Producenta Roku 2021 otrzymał Mariusz Włodarski – producent takich filmów jak: Śniegu już nigdy nie będzie, Sweat i Niepamięć. Statuetkę Wilka wręczyła Natalia Grzegorzek, prezes Polskiej Gildii Producentów. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do przeczytania wywiadu z Mariuszem.

KUBA GRYŻEWSKI

MIŁEGO ŻYCIA
WYRÓŻNIENIE STORYLAB.PRO
Lato we współczesnej Warszawie. Tomek, 30-letni przewodnik turystyczny, pod nieobecność rodziców, musi zaopiekować się swoim dziadkiem Henrykiem – zgorzkniałym i chorującym na demencję aktorem na emeryturze. Męczący obowiązek przeradza się jednak we wspólną wędrówkę po nieznanych zakamarkach tak miasta, jak i pamięci. Dzięki temu między Tomkiem i Henrykiem rodzi się więź, jakiej nigdy nie mieli – to pozwala im zmienić swoje spojrzenie na życie, miłość i śmierć.

MACIEJ ZAKLICZYŃSKI

LUDOLFINA
NAGRODA DYREKTORA POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ
Wybitnie uzdolniony matematycznie, głuchy chłopiec zakochuje się od pierwszego wejrzenia w przydrożnej prostytutce. Balansując między buntem przeciw ojcu i lojalnością wobec dziadka, postanawia bronić swoich uczuć w geometrycznej przestrzeni wypełnionej ciszą, w której miłość nikogo nie wyklucza i jak ludolfina, dąży do nieskończoności.

MAGDALENA WLEKLIK

KRÓLOWA GARÓW
III MIEJSCE
Wyższe sfery kołtuńskiej Warszawy w końcówce 19. wieku. Skandalizująca Lucyna zrzuca gorset i spełnia marzenie. Pisze pierwszą polską książkę kucharską. Co to znaczy gotować po polsku? Nikt jeszcze nie wie. Lucyna to odkrywa i zapisuje. To, co zapisane, pozostanie dla potomnych na wieki – jak Biblia. Zostaje najpoczytniejszą polską autorką wszech czasów. O czym u nas nie marzył Mickiewicz, to zdobyła pani Ćwierczakiewicz. Polska historia nie musi spływać krwią bohaterów. Może być smaczna, pachnąca, seksowna. Rewolucja zaczyna się w kuchni!

NATALIA OSSOWSKA

MAMUNA
II MIEJSCE
Inga, świeżo upieczona matka, która nie radzi sobie z nową rolą, wyjeżdża z mężem i wiecznie płaczącą, dwumiesięczną Hanią na Mazury, żeby odpocząć. Ich spokój burzy jednak spotkanie z tajemniczą, starszą kobietą, po którym zachowanie Hani drastycznie się zmienia. Początkowo Inga podejrzewa, że Hania jest chora, ale kiedy poznaje dawny słowiański mit o podmieniającym potomstwo demonie, zaczyna wierzyć, że dziecko, z którym mieszkają pod jednym dachem, wcale nie jest ich. Żeby odzyskać Hanię, Inga musi przekroczyć nie tylko granice racjonalności, ale i własne – inaczej już nigdy nie zobaczy córki.

PIOTR HADYNA

TAJSA
I MIEJSCE
STYPENDIUM FUNDACJI RODZINY STARAKÓW
Oświęcim, 1981. Nastoletni, romski hokeista dostaje powołanie do kadry narodowej. Aby spełnić marzenie zagrania w biało-czerwonych barwach, musi wsypać brata, który jest podejrzany o morderstwo dyrektora sportowego klubu. W obliczu narastających napięć w mieście odpowie sobie na pytanie, kim jest – Polakiem, Romem czy wiecznie kimś pomiędzy?

JULITA OLSZEWSKA

POZDROWIENIA DO WIĘZIENIA
WYRÓŻNIENIE STORYLAB.PRO
STYPENDIUM FUNDACJI RODZINY STARAKÓW
W dniu zaręczyn Sary niespodziewanie wracają jej rodzice z więzienia. Sara nie chce, by ktokolwiek poznał prawdę o ich przestępczej przeszłości, która nie pasuje do jej idealnego życia. Chce, aby rodzice zmienili się i odpokutowali swoje błędy i lata nieobecności, ale czy zdeklarowani przestępcy są w stanie żyć bez adrenaliny? Czy Sara naprawdę różni się od nich tak bardzo, jak sądzi?

ZBIGNIEW DĄBROWSKI

LEICA 43
NAGRODA DYREKTORA POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ
Podczas prowadzonych współcześnie prac budowlanych znaleziono aparat fotograficzny – Leica z naświetloną kliszą. Wywołany film okazał się reportażem z powstania w getcie warszawskim. Pierwsze zdjęcia robione są przez Niemca, kolejne przez żydowskiego powstańca. Młoda dziennikarka Ania, która była świadkiem tego zdarzenia postanawia przeprowadzić dziennikarskie śledztwo, by prześledzić losy i odnaleźć autorów zdjęć. Pomimo zacierania śladów, ukrywania informacji, antysemickiej atmosfery w tle oraz szeregu dziwnych i niewytłumaczalnych zdarzeń, udaje się Ani odkryć tajemnicę, która połączyła losy niemieckiego oficera i żydowskiego powstańca.

EWA MAŁECKI

F31
III MIEJSCE
Siedemnastoletnia wirtuozka skrzypiec na skutek nagłej śmierci ojca, powraca po czternastu latach z Anglii na polską prowincję do matki, by rozwikłać rodzinną tajemnicę. Okazuje się, że nie jest mile widzianym gościem i musi stawić czoła własnej matce i chorobie, która nią zawładnęła.

FILIP ZAŁUSKA

STREFA
I MIEJSCE
STYPENDIUM FUNDACJI RODZINY STARAKÓW

Strażniczka graniczna-Maria, patrolując granicę nieumyślnie powoduje śmierć uchodźcy. Aby odciąć się od tragicznych wydarzeń,  decyduje się wyjechać do egipskiego kurortu. Jednak przeszłość w zaskakujący sposób powraca i prowadzi Marię do ryzykownej życiowej próby.

Marcin Wierzosławski

Producent
Współzałożyciel i prezes zarządu firmy producenckiej Metro Films. Absolwent Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uczestnik międzynarodowych programów producenckich: EAVE Producers Workshop, Trans Atlantic Partners (TAP) oraz Inside Pictures. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Producent takich głośnych tytułów jak „Mowa ptaków”, „Tata”, czy „Zielona Granica”. Za ostatni tytuł wyróżniony Nagrodą Producenta Roku 2023 im. Piotra Woźniaka-Staraka, przyznaną przez Polską Gildię Producentów.

ANNA KĘPIŃSKA

PRODUCENTKA KREATYWNA
Ukończyła Organizację Produkcji Filmowej i Telewizyjnej WRiTV UŚ w Katowicach. W latach 1998-2008 związana z grupą firm BESTA FILM. Od 2003 roku prowadzi firmę TELEMARK sp. z o.o., będąc jej współwłaścicielką, członkinią zarządu i producentką kreatywną. W Telemarku wyprodukowała wielokrotnie nagradzane filmy oraz seriale, m.in. , „Bez tajemnic”, „Pakt” „Nielegalni”,”Interior” „Over the limit”oraz najnowszy serial „Wielka woda”, którego jest pomysłodawczynią.  W 2022 otrzymała Nagrodę im. Piotra Woźniaka-Staraka Polskiej Gildii Producentów dla Producenta Roku. Aktualnie pracuje m in. nad serialem “Heweliusz”.

PAWEŁ MAŚLONA

REŻYSER I SCENARZYSTA
Reżyser i scenarzysta. Ukończył politologię na UJ w Krakowie oraz reżyserię na WRiTV UŚ w Katowicach. Zadebiutował filmem „Atak paniki”, który był częścią głównego konkursu MFF w Karlowych Warach. Po głośnym debiucie został nominowany do Paszportów „Polityki” oraz do Orła (Polskiej Nagrody Filmowej) w kategorii Odkrycie Roku. Jego najnowszy film „Kos” zdobył główną nagrodę – Złotego Lwa – na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

AGNIESZKA KRUK

SCENARZYSTKA, SCRIPT COACH, EDUKATORKA
Blisko trzydzieści lat pracy w branży audiowizualnej, ukończone studia literaturoznawcze i scenariopisarskie, międzynarodowe doświadczenie akademickie oraz stworzenie autorskiej I2D2 Script Development Method sprawiają, że jest jedną z najbardziej skutecznych i cenionych na rynku specjalistek od rozwoju scenariusza. Stworzyła i przez sześć lat organizowała festiwal Script Fiesta. Niezależna ekspertka Creative Europe MEDIA, Eurimages oraz polskich funduszy filmowych. Członkini zarządu Gildii Scenarzystów Polskich. Założycielka StoryLab.pro. Związana z konkursem “Wyobraź Sobie” od pierwszej edycji.

XAWERY ŻUŁAWSKI

REŻYSER I SCENARZYSTA
Reżyser, scenarzysta, producent kreatywny. Absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Stworzył wielokrotnie nagradzane filmy, zaczynając od debiutu „Chaos”, poprzez „Wojnę Polsko – Ruską”, „Mowę Ptaków”, kończąc na pierwszym polskim filmie zombie „Apokawixa”. Wyreżyserował świetnie przyjęty serial kryminalny „Odwilż” dla platformy HBO. Obecnie jest w trakcie prac postprodukcyjnych do filmu pod roboczym tytułem “Kulej” oraz do drugiego sezonu serialu „Odwilż”.

ANNA TARASKA

DZIENNIKARKA FILMOWA I KULTURALNA
Dziennikarka filmowa i kulturalna, autorka książki „Jak dziewczyna” (Znak 2023). Absolwentka Filmoznawstwa, Wiedzy o Kulturze, nowojorskiej szkoły filmowej NYFA oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Freelancerka, publikująca regularnie w rozmaitych mediach: (m.in. „Vogue”„Gazeta Wyborcza”, Onet, Interia). W Dzień Dobry TVN przeprowadza wywiady filmowe z gwiazdami. Dla Vogue polska produkcja rozmawia z ludźmi filmu w podcaście „Galaktyki”. Współtworzy podcast serialowy „Nie spać słuchać” i audycję „Filmozgrani” w radiu ChilliZet. Współpracuje z festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi jako prowadząca panele, Q&A i jurorka. Należy do organizacji głosującej na Złote Globy i Europejskie Nagrody Filmowe.

TOMASZ KOT

AKTOR

Odtwórca głównej roli w oscarowym filmie „Ida” oraz w nominowanym do Oscara dziele „Zimna Wojna” – oba filmy w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Laureat Nagrody Orła w kategorii najlepsza główna rola męska za film „Bogowie” w reż. Łukasza Palkowskiego. Współpracował z Agnieszką Holland, Janem Kidawą-Błońskim, Janem P. Matuszyńskim.

GRAŻYNA TORBICKA

DZIENNIKARKA, KRYTYCZKA FILMOWA

Autorka koncepcji programowej oraz dyrektorka artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Twórczyni kultowego magazynu filmowego Kocham Kino. Autorka licznych reportaży i programów tv o tematyce kulturalnej. Laureatka wielu nagród. Jurorka na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Berlinie, Cannes, Bari.

Członkini Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej

EDWARD MISZCZAK

WICEPREZES ZARZĄDU I DYREKTOR PROGRAMOWY TELEWIZJI POLSAT

Dziennikarz telewizyjny i radiowy. Jeden z twórców radia RMF FM. Od 2008 roku zaangażowany w największy polski festiwal kina niezależnego OFF CAMERA. Producent filmów dokumentalnych, m.in. „Bartoszewski. Droga”, „Beats of Freedom”, „Powrót do Casablanki”. Nagrodzony Super Wiktorem za całokształt osiągnięć oraz tytułem Człowieka Mediów w konkursie Media Trendy 2009. W TVN Grupa Discovery odpowiedzialny m.in. za procesy produkcji seriali i filmów. Zapalony innowator, nie boi się podejmować najbardziej ryzykownych decyzji, które okazują się sukcesem. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem i wspiera młode talenty.

ALLAN STARSKI

SCENOGRAF
Stworzył scenografię do filmu „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga, za którą otrzymał Oscara. Jego praca przy filmie „Pianista” w reż. Romana Polańskiego została wyróżniona nagrodą Cezara. Współpracował z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Agnieszką Holland, Januszem Zaorskim, Władysławem Pasikowskim, Fatihem Akinem oraz Peterem Webberem.

Członek Amerykańskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

EWA PUSZCZYŃSKA

PRZEWODNICZĄCA KAPITUŁY KONKURSU WYOBRAŹ SOBIE PRODUCENTKA FILMOWA

Producentka takich filmów, jak: nagrodzona nagrodą BAFTA i Oscarem „Ida” oraz trzykrotnie nominowanego do Oscara dzieła „Zimna Wojna” w reż. Pawła Pawlikowskiego, „Kapitana” w reż. Roberta Schwentke, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reż. Mariusza Wilczyńskiego, nominowanago do Oscara filmu „Aida” w reż. Jasmili Zbanić. Znalazła się na liście Variety 500, indeksie 500 najbardziej wpływowych liderów biznesu.

Członkini Europejskiej Akademii Filmowej i AMPAS.

ANNA KĘPIŃSKA

Producentka kreatywna
Ukończyła Organizację Produkcji Filmowej i Telewizyjnej WRiTV UŚ w Katowicach. W latach 1998-2008 związana z grupą firm BESTA FILM. Od 2003 roku prowadzi firmę TELEMARK sp. z o.o., będąc jej współwłaścicielką, członkinią zarządu i producentką kreatywną. W Telemarku wyprodukowała wielokrotnie nagradzane filmy oraz seriale, m.in. , „Bez tajemnic”, „Pakt” „Nielegalni”,”Interior” „Over the limit”oraz najnowszy serial „Wielka woda”, którego jest pomysłodawczynią. W 2022 otrzymała Nagrodę im. Piotra Woźniaka-Staraka Polskiej Gildii Producentów dla Producenta Roku. Aktualnie pracuje m in. nad serialem “Heweliusz”.

Jan Kwieciński

Producent filmowy i CEO Akson Studio
Absolwent London Film School. Uczestnik Sundance Directors & Screenwriters Lab, Berlinale Talents oraz EAVE Producers Workshop. Laureat nagrody na Międzynarodowym Festiwalu OFF CAMERA w 2018 roku za Najlepszy Debiut Producencki ufundowanej przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych za film “Atak paniki”. W jego dorobku znajdują się tak głośne tytuły jak „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, „Sexify” czy „1670”. Za ostatni tytuł wyróżniony Nagrodą Producenta Roku 2023 im. Piotra Woźniaka-Staraka, przyznaną przez Polską Gildię Producentów.

JULIA ŁUKASZEK

Ulica zwana domem
Czesław, po niepokojącym śnie, postanawia wyruszyć do Krakowa w celu pojednania się z synem. Kiedy przychodzi do jego mieszkania, dowiaduje się, że od pięciu lat syn mieszka na ulicy. Razem z synem zakładają się o to, czy Czesław zdoła przeżyć trzydzieści dni, wiodąc z nim bezdomne życie. Mężczyźni podczas wspólnego wyzwania poznają się na nowo. Zdają sobie sprawę z tego, jak ulotne są chwile oraz z tego, że na niektóre decyzje nigdy nie jest za późno.

ZUZANNA BUKŁAHA

Gruby
Gruby, 35-letni dresiarz z Podlasia, po latach emigracji zarobkowej wraca do swojej rodzinnej miejscowości. Ani on, ani nikt z jego najbliższych nie spodziewają się, że przemiana, którą przeszedł podczas pobytu w Anglii, tak bardzo wpłynie na jego (i ich) dalsze losy. Czy Gruby będzie w stanie obronić swoje wartości i uratować małżeństwo? Czy rodzina i prowincjonalna społeczność zrozumieją jego przemianę? Czy zaakceptują fakt, że Gruby w Anglii przeszedł na islam?

AGNIESZKA I JAN PURCOWIE

Ramzes
Anna (40), pracoholiczka, kobieta sukcesu, jedzie do Walencji, by sprowadzić prochy Grześka, jej zaginionego od 20 lat brata. Z powodu hiszpańskiej biurokracji, musi tam zostać dłużej, niż planowała, co skłania ją do szukania odpowiedzi na pytanie, dlaczego jej brat zerwał kontakty z rodziną i wybrał życie bezdomnego. Postanawia spędzić kilka dni, żyjąc tak jak on, w czym pomaga jej najlepszy przyjaciel Grześka. Anna na nowo odkrywa więź ze swoim bratem, ale dowiaduje się, że to ona była powodem jego ucieczki.

KATARZYNA LATOS

Zamknięte drzwi
Karolina próbuje na nowo zbudować więź z chorą na schizofrenię siostrą, która wraca do domu po wieloletnim pobycie w szpitalu psychiatrycznym. Sprawy komplikują się, gdy dom odwiedza chłopak Karoliny, a przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć. Karolina musi wybrać pomiędzy swoim życiem, a opieką nad ukochaną siostrą.

PRZEMYSŁAW JUREK & TOMASZ TITKOW

Para mieszana
Dwaj średniodystansowcy – Dima, utalentowany młody Ukrainiec, i Michał, nasz rodak u schyłku nieudanej kariery sportowej – wchodzą w konflikt podczas zawodów. Bójka na bieżni kończy się dla nich dwuletnią dyskwalifikacją. Gdy Rosja napada na Ukrainę, Dima zostaje ranny pod Kijowem, traci wzrok i trafia do Polski. Tu losy jego i Michała splatają się ponownie; początkowo tylko w ramach wspólnych biegów w parach niewidomy-przewodnik, w końcu – na śmierć i życie.

PAWEŁ FURMAN

Cienie z przeszłości
Patryk, syna Marcina, zachorował na białaczkę. Potencjalnym dawcą szpiku może być jego przyrodni brat Rafał. Chłopcy jednak się nie znają. Przed laty matka Rafała, Jola, została zgwałcona, a sprawcy nie wykryto. To Marcin dopuścił się tego czynu. Wyjawienie prawdy może uratować Patryka, ale mężczyzna boi się przyznać. Gdy Jola dowie się prawdy, zrobi wszystko, by Rafał nie poznał swojego ojca.

KAROLINA KACZYŃSKA-PIWKO

Bohater
Jacuś ma prawie czterdzieści lat i zawsze będzie pozostawał na etapie rozwojowym kilkulatka. Jego mama właśnie dowiedziała się, że umiera na raka. Mają tylko siebie. Mężczyzna w tajemnicy postanawia, że pojedzie rowerem wyprosić dla niej zdrowie – dokładnie tak, jak w opowieściach, które czytali razem przed snem. Szalona, pierwsza w życiu samotna podróż dziecięco naiwnego mężczyzny sprawia, że zdarza się cud. Zupełnie jednak inny niż w maryjnych książkach.

SZYMON ŻEBRO

Wyścig Tatrzański
Międzynarodowy Wyścig Tatrzański organizowany był w latach 1927 – 1931. Zarówno jeden z głównych bohaterów Stanisław Szwarcsztajn, jak i Jan Ripper byli w gronie najlepszych kierowców przedwojennej Polski. Wstępem do kulminacyjnej rywalizacji podczas Wyścigu w Zakopanem jest obraz przedwojennej Warszawy. Polityczno – biznesowe intrygi, towarzyskie rauty, nakreślają nam sylwetki postaci w ich bliskich relacjach. Mamy tu romans, zdradę i wielką pasję do szybkości.

ANNA KASIŃSKA

Lato leśnych ludzi
Cierpiąca na niezdiagnozowaną chorobę Malwa trafia do ośrodka prowadzonego przez trzy ekscentryczne znachorki. To, co miało być skuteczną kuracją w idyllicznej scenerii dzikiej przyrody, staje się starciem z podskórnymi, mrocznymi siłami.

TOM ROLLAUER

Cicha noc
W wigilijną noc 1984 roku podczas powrotu z pasterki pod kołami autobusu ginie młode małżeństwo wraz z 10 letnim bratem kobiety który był pod ich opieką. Śledztwo w tej sprawie prowadzi dwóch doświadczonych milicjantów, którzy w ramach kary zostali zesłani do niewielkiego miasteczka na prowincji. Tragedia jest wstrząsem dla całej społeczności, ale bardzo szybko na jaw wychodzą skrywane przez lata animozje i mroczne sekrety. Milicjanci zaczynają podejrzewać, iż nie był to wcale tragiczny wypadek a bestialskie morderstwo.

IZA ŚWIĄTCZAK

KOBIETY RAVENSBRUCK
Polka, ocalała z obozu koncentracyjnego, po wojnie postanawia pomóc niemieckiej nadzorczyni obozu w ucieczce z więzienia i uniknięciu kary śmierci. Oparta na faktach, poruszająca i trzymająca w napięciu historia. Co kieruję ofiarą, która chce nieść pomoc katowi?

MICHAŁ ARABUDZKI & WIESŁAW PALUCH

Mamuna
Władysław Kozakiewicz za namową starszego brata, idzie a raczej ucieka na trening lekkoatletyczny, tylko dlatego żeby uniknąć kolejnego katowania przez ojca. Następują lata upartej i mozolnej walki Kozakiewicza z ojcem, o miejsce w dorosłym życiu, o bycie najlepszym tyczkarzem świata. Wydarte konkurentom, olimpijskie złoto w Moskwie, przynosi kolejne starcie, tym razem z ZSRR; po tym jak Kozakiewicz pokazał wała rosyjskiej publiczności, kremlowscy towarzysze żądają głowy tyczkarza, za obrazę szlachetnego narodu radzieckiego. Czy Kozakiewicz wygra, wygrał ten najtrudniejszy pojedynek życia, o prawo do bycia wolnym i ludzką godność, i jaką cenę przyszło mu za to zapłacić?

MACIEJ PROŻALSKI

ZAGUBIONY W CZASIE
Thriller z elementami sci-fi. Kobieta poszukując zaginionego ukochanego odkrywa globalny spisek. Tajemniczy światowy rząd wpływa na wydarzenia w całej historii świata. Podróżujący w czasie agenci na rozkaz algorytmu dokonują strasznych zbrodni, aby zachować ciągłość cywilizacji. Jednak pojawienie się głównej bohaterki na drodze jednego z agentów powoduje powstanie paradoksu czasowego.
BIO TWÓRCY:
Grafik kreatywny, rysownik, autor komiksów i gier planszowych, projektant kompleksowej komunikacji marketingowej. Sercem i głową w branży kreatywnej od ponad dwóch dekad. W wolnych chwilach budowlaniec Lego. Ojciec trzem córkom, pan dwóm psom, mąż jednej żonie. Pożeracz seriali i filmów, szczególnie tych bardziej fantastycznych. Treatmentowy debiutant uwalniający kolejne pokłady wyobraźni w nowym medium. I to nie jest jego ostatnie słowo.

ZUZANNA PLISZ

OLBRZYMKA
I MIEJSCE
STYPENDIUM FUNDACJI RODZINY STARAKÓW
Początek 1979 roku w Polsce. Panuje ostra zima nazwana później zimą stulecia. Wędkarz odkrywa gigantyczną kobietę pod powierzchnią zamarzniętego stawu na Śląsku. Wojsko wydobywa spod lodu, żyjącą jeszcze, olbrzymkę i ukrywa ją przed światem. Lekarz, któremu odebrano prawo do wykonywania zawodu za kontrowersyjne eksperymenty na cierpiących na rzadkie choroby dzieciach, dostaje propozycję zrehabilitowania się w zamian za podjęcie się badań nad istotą i przystosowanie jej do służenia władzom.
BIO TWÓRCZYNI:
Reżyserka i scenarzystka. Absolwentka szkoły filmowej im. K. Kieślowskiego, stypendium zagranicznego na Universidade Lusófona w Lizbonie oraz wielu warsztatów filmowych. Autorka, cieszących się uznaniem na całym świecie, fabularnych teledysków. Laureatka takich festiwali jak m.in. Camerimage, Raindance Film Festival, Leeds International Film Festival.

OKTAWIA KROMER

BIAŁA GORĄCZKA
Nieśmiała dziewczyna pod wpływem silnej seksualnej frustracji kupuje pierwszy w życiu wibrator. Tymczasem jej chłopak, z którym łączą ją nietypowe pasje i ciekawość świata, odkrywa, że jest osobą aseksualną. Na jakie kompromisy oboje będą w stanie się zdobyć, by utrzymać tę relację, czego nauczą ich o jej jakości i granicach inni ludzie, a czego uporczywa Biała Gorączka?
BIO TWÓRCZYNI:
Dziennikarka i reporterka, autorka książki „Usługa czysto platoniczna" (wyd. Czarne, 2021), absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje m.in. ze stołeczną „Gazetą Wyborczą", „Dużym Formatem" i „Vogue Polska". W 2020 r. nominowana do Nagrody „Newsweeka" im. T. Torańskiej w kategorii „Najlepszy materiał dziennikarski".

MAGDALENA MARSZAŁKOWSKA

ONE NIGHT STAND
Niepełnosprawny Fabian w dniu swoich urodzin czeka na odwiedziny kolegów. Przyjaciele w ostatniej chwili odwołują wizytę, a w ramach rekompensaty wysyłają mu nietypowy prezent: kobietę, której zapłacono, aby spędziła z nim noc. Zarówno chłopak na wózku inwalidzkim, jak i chaotyczna kobieta przed pięćdziesiątką, boją się sytuacji, w której się znaleźli. Choć oboje nie maja ochoty na swoje towarzystwo, z jakiegoś powodu próbują robić dobrą minę do złej gry.
BIO TWÓRCZYNI:
Dramatopisarka, dziennikarka i reżyserka teatralna od 20 lat mieszkająca i pracująca w Austrii. Zawodowo związana z wiedeńskim wydawnictwem teatralnym Kaiser Verlag. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz filologię słowiańską na Uniwersytecie Wiedeńskim. Do niedawna zajmowała się głównie teatrem dwujęzycznym i integracyjnym. Po dołączeniu do grona autorów Kaiser Verlag skupiona głównie na pisaniu sztuk teatralnych. Reżyserowała w Austrii, na Węgrzech i na Słowacji pracując z grupami teatralnymi zrzeszającymi osoby różnych narodowości. Za swoją działalność na rzecz Polonii otrzymała w 2015 roku nagrodę Złotej Sowy, (kategoria: Teatr) a w 2021 roku tytuł Polaka Roku we Włoszech (kategoria: działalność artystyczna).

PRZEMYSŁAW PEŁKA

DENTYSTA ZJECHAŁ DO WSI
Popularna aktorka, Ewelina Bosacka, kręci na prowincji film, w którym gra młodą dentystkę przybywającą na polską wieś lat 60. Obwoźne gabinety dentystyczne jeździły wtedy po wiejskich regionach, dając ludziom szansę na leczenie, którego nigdy nie mieli. Podobnie jak jej filmowa bohaterka Ewelina wikła się w romans z miejscowym mężczyzną, co nieoczekiwanie burzy jej uporządkowane życie. Obie historie, czarno-biała filmowa i barwna współczesna, komentują siebie nawzajem, a obraz wsi z lat 60. zderza się z teraźniejszością.
BIO TWÓRCY:
Absolwent filmoznawstwa UJ, na co dzień pracuje jako redaktor wydawniczy. Jego scenariusz pt. „Karta” zdobył pierwszą nagrodę w Małopolskim Konkursie Filmowym „Trzy Korony” w 2018 roku, a koncept serialu „Live” wygrał konkurs na festiwalu scenarzystów Script Fiesta 2019. Za scenariusz „Sekrety miłośników roślin” otrzymał wyróżnienie na Script Wars 2023. Urodził się w 1986 roku w Myszkowie, mieszka w Nowej Hucie.

Mirosława Fross & Wojciech Chowaniec

PATYCZKA
W świecie teatralnych świateł i cieni aktorka Anna musi stawić czoło swoim własnym demonom, gdy osobiste tragedie splatają się z zawodowym sukcesem, prowadząc ją do bolesnego odkrycia, że prawdziwa sztuka życia rozgrywa się poza sceną.
BIO TWÓRCÓW:
Mirosława Fross – Studiowała rachunkowość, zarządzanie finansami, kosmetologię oraz ajurwedę. Pasjonatka mody, designu, sztuki, architektury i literatury. Brała udział w pokazach mody i konkursach organizowanych przez czasopismo BURDA. Praktykowała w rodzinnym zakładzie złotniczym wykonując biżuterię. Wraz z mężem współtworzy firmę architektoniczno- budowlaną EURO PROJEKT DR FROSS. Żona, matka, babcia. Pisze od 30 lat, wiersze, bajki, prozę i sztuki teatralne, m.in. bajkę „Ptaki” wydaną w 2017 roku, wiersze niechciane „Dwie Sinusoidy Namiętności” (2013) oraz sztukę teatralną „Patyczka” (2013, 2022). W opracowaniu tytuły m.in.: Ministerstwo Zużytych Żon, Tajemnice, Polska Baba na Tropie Celulitu, Mozaikowa Miłość. Zadebiutowała w 2013 roku w konkursie Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Wojciech Chowaniec – Reżyser i producent widowisk plenerowych, pokazów tanecznych i SHOW. Absolwent Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Twórca autorskich spektakli, takich jak „Wodowisko”, „Różowisko, czyli śląskie kwiotki”, „Tryptyk Industrii”. Twórca spektakli na tzw. „colbuto”, czy też „Wańkach Wstańkach”. Stworzył performance Circonnected oraz Weeble Wobble Fest. Ponadto jest reżyserem teledysków i scenarzystą. Tworzył klipy muzyczne między innymi dla Jakuba Skorupy, Wojtka Szumańskiego, czy Kamili Kropkowskiej. Właściciel firmy MOVYTZA, która zajmuje się organizacją imprez firmowych (gale, jubileusze czy też otwarcia inwestycji).

MAGDA TERESZCZUK

CHŁOPCY Z PLACU ZBRODNI
WYRÓŻNIENIE STORYLAB.PRO
Franek, Wojtek i Janek są przyjaciółmi z katolickiej szkoły. Każdy z nich pochodzi z różnych środowisk, ale łączy ich jedno. Po lekcjach wspólnie napadają na okoliczne kioski. Pomaga im w tym Maciek – chłopak z blokowiska i dawny kumpel Franka z podstawówki. Gdy podczas jednego z napadów coś idzie nie tak, przyjaźń piętnastolatków zaczyna wisieć na włosku. Czy chłopcy odpowiedzą za przypadkową śmierć? A może sprawiedliwość zostanie wymierzona przez jednego z nich?
BIO TWÓRCZYNI:
Studiowała kulturoznawstwo na SWPS i wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwentka kursu kreatywnego pisania w Instytucie Badań Literackich PAN. Z zawodu dziennikarka. Przeżyła krótką przygodę z radiem i zdecydowanie dłuższą z prasą i mediami on- line. Kręci ją wymyślanie dobrych historii i podróże. Jak nie pisze, to czyta, jak nie czyta, to biega za dwójką swoich dzieci. Próbuje ćwiczyć jogę, ale ciągle znajduje wymówki, by jednak tego nie robić. Kinomaniaczka, fanka Luki Guadagnino i Paola Sorrentino. W czerwcu 2024 ma się ukazać na rynku jej debiutancka powieść „Błahostka” (Wydawnictwo Agora).

TAMARA ALLINA

WITAJCIE W MOZAMBIKU
Warszawa, 2050 rok. Marta wraca do Polski po latach emigracji. Jest wypalona po długim czasie pracy w systemie koreańskiej korporacji. W poszukiwaniu dalszego sensu angażuje się w działalność aktywistyczną. W obliczu zagrożenia ze strony ultra-prawicowych populistów sprzymierza się z grupą osób w kryzysie bezdomności. Razem podejmują się próby zdemaskowania działań władzy forsującej projekt "Mozambik drugim domem".
BIO TWÓRCZYNI:
Studiowała m.in. Kulturoznawstwo i Etnologię w ramach Kolegium MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Przez rok uczęszczała na zajęcia do FAMU (Praga, Czechy), a także była kursantką w ramach programu Dok Pro w Szkole Wajdy. Pracuje w pionie reżyserskim na dużych planach filmowych, chętnie też podejmuje się mniejszych projektów – realizuje klipy muzyczne, materiały promocyjne, podjęła się także reżyserii kampanii społecznej. Aktualnie pracuje nad swoim filmem dokumentalnym o Tomaszu Bieleckim – nieskończonym marzycielu z Saskiej Kępy, wirtuozie harmonijki ustnej. Na pierwszej randce zobaczyła „Wkściekłe psy” Tarantino. Od tej pory oglądała filmy każdego dnia po powrocie ze szkoły. Jak się okazało, miłość do kina okazała się trwalsza niż wszystkie inne. Lokalna Patriotka z ulicy Międzynarodowej.

MIROSŁAW OLĘDZKI

bilet
NAGRODA POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ
Borykająca się ze swoją agresywną osobowością, samotna matka poszukująca jakiejkolwiek pracy, desperacko zatrudnia się jako asystentka podróży dla niepełnosprawnego intelektualnie nastolatka zafascynowanego transportem miejskim. Chłopak postrzegający świat naiwnie i wprost, czyni ich autobusowo-tramwajowe wyprawy walką o szacunek, lekcją życia, terapią i odkryciem mocy miłości.
BIO TWÓRCY:
Od kiedy poznał literki, opisuje świat. I to jest chyba jedyna stała czynność w jego życiu. Jego hobby to zbieranie umiejętności i wiedzy. Od geografii na UW, przez Interior Design w zamorskich szkołach, po ratownictwo, fotografię, materiałoznawstwo czy renowację zabytków. Trudno jest zdefiniować jaki zawód wykonuje, byle był wolny i pozwalał na kreowanie czegoś oryginalnego. Czasami tworzy coś materialnego, co ludzie nazywają sztuką. Czasami uzyskuje techniczne patenty na jeszcze bardziej materialne wynalazki. Czasami ktoś nagradza jego opowiadania lub felietony. Bywają nagrody za krótkie filmy. Od roku ociera się o te najważniejsze nagrody za scenariusze.

PAWEŁ HERCOG

Amnezja, śmierć i rewolwerowiec
WYRÓŻNIENIE STORYLAB.PRO
Mężczyzna z amnezją i nieuleczalnie chory chłopiec, oczarowani nieukończonym rękopisem o rewolwerowcu, uciekają ze szpitala w pełną przygód podróż, by odnaleźć autora książki i poznać jej zakończenie.
BIO TWÓRCY:
Urodzony w 1996 roku. Jest osobą o wykształceniu interdyscyplinarnym, łączącym sztukę z technologią, pasjonat tworzenia treści każdego rodzaju. Jego edukacja obejmuje reżyserię, prawo, filozofię oraz historię sztuki. Zawodowo zajmuje się produkcją filmów i fotografii reklamowych, a także zarządza dwiema firmami informatyczno – marketingowymi, gdzie skupia się na tworzeniu rozwiązań łączących innowację z intuicyjnością. Muzyka klasyczna stanowi dla niego pole do eksperymentów z dźwiękiem, ale to pisanie scenariuszy, wierszy i opowiadań stanowi centrum jego zainteresowań. Poszukuje nowych ścieżek wyrazu w przecięciu sztuki i technologii, czego efektem są projekty wykraczające poza utarte schematy.

MARCIN OSIADACZ & MAREK HUCZ

ZARAZ GO ZABIJĄ!
III MIEJSCE
STYPENDIUM FUNDACJI RODZINY STARAKÓW
Zdesperowany naród organizuje internetową zrzutkę, która ma sfinansować zabicie panującego premiera. Pech chce, że tego dnia dyżur ma jego sobowtór, który musi zrobić wszystko, by to nie on został zabity przez wściekłych obywateli.
BIO TWÓRCZYNI:
Marcin Osiadacz – Dziennikarz, autor tekstów komediowych do programów telewizyjnych, współtwórca serialu „Misja” dla TVN Player.pl oraz scenarzysta programu komediowego „Last One Laughing: Kto się śmieje ostatni” dla Amazon Prime.

Marek Hucz – Aktor i scenarzysta od 10 lat zajmujący się produkcją projektów komediowych. Stworzona przez niego Grupa Filmowa Darwin ma na koncie ponad 200 filmów krótkometrażowych. Marek ma na koncie także dwa autorskie seriale wyprodukowane dla TVN Player.pl. Jeden z nich to sketch show „Wielkie Teorie Darwina”, drugi to serial komediowy science fiction „Misja”.

MIŁOSZ SAKOWSKI & MARCIN KUBAWSKI

Jaki ojciec taki syn (i jeden reinkarnowany dziadek)
II MIEJSCE
STYPENDIUM FUNDACJI RODZINY STARAKÓW
Do pozornie perfekcyjnego życia Pawła – wziętego lekarza, męża i ojca – wkrada się chaos gdy w drzwiach jego domu staje barczysty kierowca tira. Młodszy od Pawła, niebezpieczny z wyglądu mężczyzna twierdzi, że jest… reinkarnacją jego ojca. Ponieważ ojciec porzucił Pawła i jego matkę tuż po narodzinach, teraz chce naprawić błędy poprzedniego życia i pomóc synowi. Paweł nie wierzy ani w reinkarnację, ani w to, że potrzebuje pomocy. Wkrótce jednak przyjdzie mu zweryfikować oba te przekonania…
BIO TWÓRCÓW:
Miłosz Sakowski – Reżyser, scenarzysta. Porzucił pracę reportera telewizji informacyjnej, aby opowiadać własne historie. Wyreżyserowany przez niego trzydziestominutowy komediodramat „Dzień Babci” zdobył ponad trzydzieści nagród na festiwalach w Polsce i na świecie. Dzisiaj jako reżyser tworzy reklamy i teledyski. Współpracuje również jako scenarzysta przy projektach serialowych. Najlepiej odpoczywa, słuchając podcastów kryminalnych. Czasem pisze o sobie w trzeciej osobie ;)

Marcin Kubawski – Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenopisarstwa w Warszawskiej Szkole Filmowej. Współscenarzysta wielokrotnie nagradzanej etiudy „Dzień Babci”. Pracuje jako scenarzysta głównie przy projektach serialowych, m.in.: „Pakt”, „#BringBackAlice”. Prywatnie miłośnik popkultury, gier planszowych i podróży w czasie.